Presis klokken 19:00 kom Kari gående inn på scenen i en fullsatt sal i Kilden. Det var kort vei fra intro til første sang og vi ble fra første tone ført inn i vakker melankoli sammen med en liten dose humor. Det var en kveld som minnet oss på hvorfor Kari kalles Nord-Norges dronning.
Dyktige musikere med kraftfull åpning
Konserten startet rett på sak med den kraftfulle åpningslåten Kan være nåkka som går. Her dediserer hun sangen til damene fra barndommen hennes. Du vet, «alle damene som gråt ved enhver festlig anledning».
Det ble klart med én gang at både Kari og bandet var i toppform, og publikum var helt med. Med bandets dyktige musikerstab – Petter Nor Unstad på bass, Børre Flyen på trommer, Bengt E. Hansen på tangenter og Børge Petersen-Øverlei på gitar – fikk låtene et rikt og personlig uttrykk.
Etter første låt kom I korte liv og lange år. Det visuelle er enkelt. På scenen er det kun Kari, bandet og et backdrop med grafikk. Det nakne uttrykket lot tekstene og Karis stemme skinne, og var med på å forsterke følelsen av at vi delte personlige øyeblikk med henne.

Videre fikk vi låta Heile Mett Hjerte, tett etterfulgt av Ka skjer når det er natt. Sistnevnte sang ble innledet med spørsmål og refleksjoner over hva som egentlig skjer når vi sover. I drømmene våre har man gjerne alt på stell, om man er revisor med alle tallene i skjønneste orden, eller om man plutselig har vært med i syv sesonger med Ex On the Beach. Hvor kommer alt dette rare fra? Hva skjer egentlig når det er natt?
I Ytterste pol fikk vi høre om fangstkvinnen Wanny Vollstad og i Litt av et liv ble det delt tanker om et rovdyr (vi antar hun snakker om en katt og ikke mannen hennes) – som fikk publikum til å både le og føle. Det er lett å forstå hvorfor musikken hennes beskrives som «åpen og stor» med disse små, underfundige innblikkene.

Musikalske høydepunkter
Hver musiker fikk sin tid i rampelyset, og særlig Bengt E. Hansen imponerte både på vokal og tangent. Joiken hans i Sangen Om Fyret Ved Tornehamn ga frysninger. For en stemmeprakt! Han hadde i tillegg innslag av vokal på Folk som ingen ser, men her høres det ut som det ble brukt en form for autotune. Han hadde båret vokalen like pent uten – men skjønner at det ga konserten et moderne og artistisk preg.

Et av de store høydepunktene kom med låten Skrik, der gitarist Børge Petersen-Øverlei fikk utfolde seg i et langt instrumentalt parti. Kari forlot scenen mens bandet fortsatte en improvisasjon som i begynnelsen føltes litt langdradd, men det tok seg veldig opp mot slutten og hele seansen ble avsluttet med trampeklapp fra publikum.

Sterke budskap
Neste låt ut er Nytt imellom oss, etterfulgt av Det e min sønn, opprinnelig skrevet av hennes bror Lars Bremnes. Her reflekterte Kari over krig og makt, og selv om det ble et tydelig politisk standpunkt, var budskapet varmt og oppriktig. Med enkle ord ba hun om håp og forsoning, noe som satte en høytidelig stemning i salen. Sangen handler om de mange som tar farvel med sine unge håpefulle til krigen.

Det som er tydelig under hele konserten, men kanskje best under Finn Veien, Engel, er at Kari trer stille tilbake når det er instrumentale partier. Hun gir plass til bandet ved å stå rolig i bakgrunnen. Konserten blir avsluttet med en enkel og oppriktig takk til oss i publikum, med låten Denne sangen. Og selvsagt, som seg hør og bør – trampeklapp og plystring fra publikum.

Ingen konsert uten ekstranummer
Som ekstranummer fikk vi ikke uten overraskelse E du nord – hvor publikum var fullstendig til stede uten (nesten) en eneste mobil opp i været. For et privilegium som artist å ha et slikt publikum. Påminnelse til alle om å være til stede i øyeblikket i stedet for å filme eller ta bilde. Konserten ble avsluttet med Mitt hjerte hamrer og hamrer.

Kort sagt, Kari Bremnes på Kilden var en enestående musikkopplevelse – full av nærhet, humor, ettertanke og ekte musikkglede.
Setliste:
Kan være nåkka som går
I korte liv og lange år
Ka skjer når det er natt
Heile Mett Hjerte
Ytterste pol
Litt av et liv
Sangen Om Fyret Ved Tornehamn
Folk som ingen ser
Skrik
Nytt imellom oss
Det e min sønn
Finn Veien, Engel
Denne sangen
Ekstra:
E du nord
Mitt hjerte hamrer og hamrer
Se alle bildene fra konserten:



























